Zawody ekonomiczne łączą często dużą bazę teoretyczną, umiejętności posługiwania się specjalistycznym oprogramowaniem przeznaczonym do prowadzenia rozliczeń pracowników, z prowadzeniem konsultacji z pracownikami, właścicielami biznesów, różnymi podmiotami poszukującymi skutecznych metod optymalizacji ekonomicznej. Zawody ekonomiczne, w tym doradca podatkowy, księgowa, kadrowa, biegły rewident to ciekawe ścieżki kariery. Czym się charakteryzują i czy warto się nimi zainteresować? Poniżej znajdziesz kilka wartościowych podpowiedzi.
Dlaczego gospodarce trudno uciec od klasycznych zawodów ekonomicznych?
W Polsce doszło przez ostatnich kilka lat, a właściwie od transformacji ustrojowej do inflacji prawa, co powoduje ogromne problemy w interpretacji, nawet najprostszych ustaw, a już nawet nie warto wspominać o aktualizacji Nowego Ładu. Z tego powodu właściciele działalności gospodarczych podejmują najczęściej decyzję o outsourcingu księgowości i wszelkich spraw kadrowych. Dzisiaj kadrowa pracuje praktycznie online i zarządza setkami teczek pracowników z poziomu programu komputerowego. Z tego powodu kadry i płace kurs (https://www.cee.pl/kursy-i-szkolenia/certyfikowany-kurs-kadry-i-place-od-podstaw/) musi uwzględniać trendy rozwoju branży, w tym technologiczne, a nie tylko przedstawiać teoretyczne zagadnienia ubezpieczeń społecznych, zdrowotnych, stosunku pracy, umów cywilnoprawnych. Dofinansowanie na szkolenia zmniejsza nieco obciążenie kandydata do nowego, ekonomicznego zawodu.
Więcej informacji znajdziesz tutaj
Jakie zawody ekonomiczne cieszą się największą popularnością?
Dużą popularnością na rynku cieszy się kurs na doradcę podatkowego związany przede wszystkim z optymalizacją podatkową działalności gospodarczej, często poza granicami lub w warunkach krajowych. Niestety optymalizacja podatkowa bez specjalistycznej wiedzy to niezwykle trudne zadania, a taki fachowiec jest w stanie zarobić krocie, jeżeli zna się na rzeczy. W praktyce szkolenia finansowe okazują się skuteczne nie tylko dla branżowych ekspertów, ale nawet dla laików pragnących lepiej podejść do negocjacji własnej pensji u pracodawcy lub ocenić perspektywy na prowadzenie własnego biznesu w skomplikowanych warunkach prawnych, technologicznych, społecznych i ekonomicznych.