W Polsce podział majątku przed rozwodem jest możliwy, ale tylko poprzez sporządzenie aktu notarialnego, który zostanie uznany za intercyzę. To jedyny możliwy sposób na rozgraniczenie majątku współmałżonków. Kto powinien zdecydować się na podział majątku przed rozwodem i w jaki sposób dopełnić formalności z tym związane? To dość proste. Wystarczy skorzystać z pomocy doświadczonego adwokata, aby sporządzić niezbędną dokumentację, która ustala rozgraniczenie majątku aktualnych małżonków. Dzięki temu późniejsze rozprawy sądowe związane z rozwodem prawdopodobnie przebiegną znacznie szybciej. Rozwód za porozumieniem stron również ułatwia wiele kwestii.
Podpisanie umowy o podział majątku wspólnego w formie aktu notarialnego jest obowiązkowe, szczególnie wtedy, kiedy chodzi o nieruchomości mieszkalne. Rozdzielność majątkowa to nic innego, jak podział majątku. Przed rozwodem można to zrobić, chociażby po to, aby uniknąć późniejszych problemów związanych z wydaniem orzecznictwa o rozpadzie małżeństwa przez sąd lub innych sporów pomiędzy stronami.
Podział majątku przed rozwodem czy po? Jakie rozwiązanie jest częściej wybierane?
Jeśli chodzi o podział majątku – przed rozwodem można to zrobić tylko w formie intercyzy, natomiast w trakcie rozwodu sąd może zgodzić się na rozpatrzenie takiej sprawy tylko wtedy, kiedy ta nie będzie mieć negatywnego wpływu na czas rozpatrzenia pozwu rozwodowego. W Polsce najczęściej spotykaną formą podziału majątku wspólnego jest ustalenie tych kwestii po rozwodzie, na osobnych rozprawach. Niestety, ale najbardziej skomplikowane sprawy związane z podziałem wspólnych dóbr mogą ciągnąć się nawet latami – nawet z pomocą adwokatów.