Schorzenia części dłoni, jaką jest nadgarstek, to jedne z najczęściej spotykanych, jakie diagnozowane są w gabinetach ortopedycznych. Nie da się przecież ukryć, że ręce to jedna z tych części ciała, jakie używane są najczęściej podczas codziennego funkcjonowania.
Nadgarstki ulegają urazom nie tylko w wyniku uderzenia czy przeciążenia. W obrębie tej partii występują równie często stany zapalne, uciski na nerwy albo złamania i martwice kości. Niektóre schorzenia pojawiają się wraz z wiekiem, w obliczu naturalnego procesu starzenia się ludzkiego organizmu.
Nie ma jednak wątpliwości, że grupą, która narażona jest na urazy nadgarstków, są przede wszystkim pracownicy fizyczni, ale też sportowcy. Tutaj wymienić można chociażby kulturystów, bokserów czy miłośników innych sztuk walki.
Zaburzenia pracy nadgarstka udaje się skutecznie niwelować, a rodzaj terapii jest zawsze dobierany indywidualnie. Najczęściej zaleca się unieruchomienie tej części ręki na jakiś czas, na przykład poprzez jej zagipsowanie. Ortopedzi wskazują również, że coraz częściej stosowana jest artroskopia nadgarstka. Co ciekawe, tego rodzaju zabiegi wykonuje dosłownie tylko kilku ortopedów w naszym kraju. Artroskopia jest zaś zabiegiem, który skutecznie niweluje wady oraz przyczynia się do o wiele szybszego powrotu do pełnej sprawności ruchowej nadgarstka bez konieczności rehabilitacji.
Sama artroskopia nadgarstka wykonywana jest w znieczuleniu ogólnym i polega na nacięciu skóry i wprowadzeniu sondy. Dzięki temu ortopeda jest w stanie ocenić stan stawu nadgarstka oraz wykonać zabieg przy zastosowaniu narzędzi chirurgicznych, jakie nie powodują powikłań oraz wykazują o wiele lepsza skuteczność. Ważne jest też to, że pacjent po takim zabiegu nie zostaje oszpecony bliznami.