usg jamy brzusznej warszawa

Najczęściej występujące rodzaje bólu brzucha

Ból brzucha jest jednym z najbardziej uciążliwych dolegliwości. Okazuje się jednak, że ważne jest nie tylko jego nasilenie. Dla medyka podstawą diagnozy będzie rodzaj bólu oraz jego umiejscowienie. Sprawdź, który ból nie zwiastuje niebezpiecznych schorzeń, a który może być zagrożeniem dla życia pacjenta.

Najczęściej cierpimy na bóle brzucha związane z niestrawnością albo zatruciem pokarmowym. Ten odczuwalny jest pośrodku brzucha, bardzo często też w podbrzuszu. Pojawia się do godziny po zjedzonym posiłku, w przypadku zatrucia pokarmowego po kilku godzinach. Towarzyszą mu biegunka oraz nudności. Najczęściej wystarczy odpowiednie nawadnianie organizmu, wzięcie probiotyku oraz środków, które zahamują biegunkę. Po kilku dniach ból ustępuję.

Silny ból można też odczuwać po prawej stronie. Jest kujący, narastający, uniemożliwiający normalne funkcjonowanie. W takich przypadkach zachodzi podejrzenie zapalenie wyrostka robaczkowego. Medyk powinien wykonać badanie ultrasonograficzne. Gabinety, w których można je zrealizować w sposób profesjonalny, można znaleźć w sieci. Wystarczy wpisać hasło typu „usg jamy brzusznej warszawa”. Pamiętaj, że w przypadku zapalenia wyrostka robaczkowego trzeba reagować od razu. Kilka godzin później może dojść do jego rozlania oraz zakażenia, a to jest już stan bezpośredniego zagrożenia życia.

Co ciekawe, ból po prawej stronie brzucha, ale też po lewej może oznaczać dolegliwości związane z jajnikami. Kobiety mogą odczuwać bolesność w fazie owulacji oraz menstruacji. Nie jest to nic groźnego i taki ból minie samoistnie. Pacjentki dla spokoju mogą oczywiście wykonać usg jamy brzusznej profilaktycznie.

Najbardziej niepokojący powinien być tępy ból brzucha oraz brzuch silnie narastający. Każdy, który utrzymuje się kilka godzin po zażyciu środka przeciwbólowego albo pojawia się przez kilka dni, pomimo stosowania farmakoterapii powinien być skonsultowany z lekarzem. Tylko wtedy pacjent może liczyć na właściwą diagnozę i szybkie leczenie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *