olejki eteryczne

Ekologiczne sprzątanie

Coraz chętniej sięgamy po naturalne sposoby, by tylko uniknąć kontaktu z i tak wszechogarniającą nas chemią. Tak samo jest w przypadku sprzątania – zamiast detergentów często korzystamy z olejków eterycznych. Kto jeszcze nie zna ich właściwości? Zapraszamy do lektury.

Ekologiczne sprzątanie jest nie tylko tanie, ale przede wszystkim skuteczne i w pełni bezpieczne. Do różnego rodzaju prac porządkowych wykorzystać możemy:

  • olejek miętowy, który świetnie radzi sobie z bakteriami i roztoczami. Ścierką nasączoną olejkiem rozrobionym z wodą możemy ścierać kurze i myć kafle w kuchni oraz w łazience. Olejek miętowy sprawdzi się też do mycia toalet, umywalek i wanny.
  • olejek lawendowy, który nie tylko poradzi sobie z bakteriami i grzybami, ale również doskonale odświeży nasze mieszkanie. Olejek lawendowy odstrasza też mole i inne insekty, może także być dodawany jako płyn zapachowy do prania.
  • olejek cytrynowy, który jest idealnym preparatem do usuwania tłustych plam. Możemy więc dodawać go do prania albo bezpośrednio starać się usunąć powstałe zabrudzenia. Olejek cytrynowy sprawdzi się również do sprzątania kuchni.
  • Olejek eukaliptusowy, który jest najczęściej składnikiem odświeżacza powietrza. Nadaje się też doskonale do odstraszania insektów oraz pozbywania się bakterii i roztoczy.

To tylko niektóre olejki eteryczne, które przydają się nam do domowych porządków. Pamiętajcie jednak, by nabywać je ze sprawdzonego źródła. Okazuje się, że w ich przypadku ważna jest nie tylko data przydatności, ale również miejsce i sposób przechowywania. Większość olejków traci na przykład swoje właściwości, kiedy butelka z jego zawartością wystawiona zostanie na działanie promieni słonecznych. Istotny jest także kraj pochodzenia tego naturalnego produktu. Niestety często trafić możemy na olejki rozcieńczone albo sztucznie zabarwione. Najlepiej kupować te, których pochodzenie jest naturalne. Olejki eteryczne kupujcie w aptekach albo dobrych sklepach zielarskich.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *