pomysły na integrację pracowników

Czy zgrany zespół to zawsze dobry zespół

Jak zarządzać ludźmi, żeby efekty ich pracy były jak najlepsze, firma mogła osiągać optymalne zyski, ale przy tym zadbać o odpowiednią atmosferę?

Zarządzanie pracownikami nie jest sprawą prostą. Weźmy pod uwagę, że po przekroczeniu drzwi biura, relacje międzyludzkie stają się już mocno formalne. Co więcej, każdy z pracowników ma do zrealizowania określone obowiązki, za które otrzymuje wynagrodzenie. Nierzadko pojawia się więc rywalizacja w zespole. Ta ma przede wszystkim na celu osiągnięcie jak największych profitów. Manager działu ma naprawdę twardy orzech do zgryzienia.

Czasy, w których w firmach rządził styl autorytarny, już dawno minęły. Dzisiaj stawia się raczej na dobre, luźne relacje z pracownikami. Udowodniono, że brak presji, dobra atmosfera w pracy i poczucie przynależności do zespołu to czynniki, które wpływają pozytywnie na wydajność osób zatrudnionych. Zintegrowany zespół, osoby, które się lubią i mogą liczyć na wzajemną pomoc, osiągają znacznie lepsze wyniki. Przede wszystkim lubią swoją pracę, nie czują tak dużego stresu. Identyfikują się z firmą i są wobec niej lojalne.

Managerowie poszczególnych działów stawiają więc na dobre pomysły na integrację pracowników. Aby rozluźnić atmosferę i poznać się z ludźmi, z którymi przecież spędza się większość dnia w pracy, organizowane są bardzo często wyjazdy integracyjne oraz szkolenia miękkie i warsztaty motywacyjne.

Pomysły na integrację pracowników są rozmaite. Należy wybierać te, które pasują do zespołu i takie, które oprócz koleżeństwa uczą jeszcze czegoś więcej. Sprawna praca w grupach, lojalność, zaufanie, chęć niesienia pomocy, praca na jeden wynik, to tylko niektóre z cech, które w pracownikach są kształtowane podczas różnego rodzaju zajęć integracyjnych. Managerowie, którzy jeszcze starają się prowadzić zespół „twardą ręką”, z całą pewnością system ten powinni jak najszybciej zmienić. Teraz stawia się na dobre relacje, a nie zastraszanie personelu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *