Czy wiesz, że nawet 64% Polek świadomie planuje ciążę? To ogromny sukces, biorąc pod uwagę statystyki sprzed dekady, zgodnie z którymi na świadome macierzyństwo decydowało się tylko 15% par. Dzisiaj kobieta nie tylko dokładnie planuje, ale również przeprowadza właściwe przygotowanie do ciąży. Czy da się współpracować z naturą? Oczywiście, nie można wszystkiego przewidzieć, natomiast skutecznie udaje się wspierać naturalne procesy poczęcia. Jak kobieta powinna przygotować się do ciąży? Odpowiedzi znajdziecie poniżej.
Kontrola zdrowia
Profilaktyczna wizyta u internisty celem zrealizowania podstawowych badań, ale też wizyta u ginekologa, to podstawy, dzięki którym starania o dziecko mogą być w ogóle rozpoczęte. Kobieta, która już niedługo ma być w ciąży, musi mieć gwarancję należytego zdrowia, by dać solidne podstawy prawidłowego przebiegu ciąży, a tym samym prawidłowego rozwoju dziecka.
Przyszła mama powinna cieszyć się dobrym zdrowiem, ale i doskonałą kondycją. Wpływ na to ma regularna aktywność fizyczna oraz stosowanie zbilansowanej, pełnowartościowej diety. Kobietom jeszcze przed zajściem w ciążę zaleca się suplementację kwasu foliowego. Pamiętajmy również, że w procesie przygotowań do ciąży konieczne jest zwrócenie uwagi na rodzaj przyjmowanych leków – niektóre mogą skutecznie niwelować szansę na poczęcie, inne będą mieć niekorzystny wpływ na rozwój płodu.
Czynniki środowiskowe
Znacznie łatwiej zajść w ciążę w odpowiednim klimacie. Świeże powietrze, brak smogu, toksyn, dymu papierosowego, to tylko niektóre z czynników, na jakie warto zwrócić uwagę. Okazuje się również, że na powodzenie zajścia i utrzymania ciąży mają aspekty stresogenne – stres z całą pewnością nie pomaga.
Kobieta, która planuje zajście w ciążę, musi zwrócić uwagę na system i warunki w miejscu pracy.
Status materialny
Coraz więcej kobiet zastanawia się, jak przygotować się na ciążę, a priorytet, jaki brany jest pod uwagę, to status społeczny i materialny. To zresztą dlatego wiek statystycznej kobiety ciężarnej jest coraz późniejszy. Decyzja o macierzyństwie podejmowana jest dopiero wtedy, gdy wysoce rozwinięta zostaje kariera zawodowa. Stabilna sytuacja finansowa, zasoby mieszkaniowe oraz gwarancja generowania dochodów już po porodzie, ma kluczowe znaczenie.
Trzeba dodać, że kobiety stają się coraz bardziej niezależne. Zachodzą w ciążę dopiero wtedy, gdy są w stanie samodzielnie utrzymać siebie i dziecko, nie patrząc na zasoby finansowe partnera.