Metodę Montessori stworzyła Maria Montessori, włoska lekarka, która w swojej karierze zawodowej przez blisko 50 lat pracowała z dziećmi. To na podstawie ich obserwacji i własnego doświadczenia wymyśliła nurt edukacyjny, jakże różniący się od tego standardowego.
Pierwszą różnicą, która dzieli tradycyjną edukację od tej, zgodnej z nauką Montessori jest to, że dzieci nie są traktowane jako ogół, ale bierze się tutaj pod uwagę indywidualne potrzeby każdej jednostki. Edukacja przebiega zgodnie z ich rozwojem, mali uczniowie mają szansę uczyć się tego, co ich interesuje, na co są rzeczywiście gotowe.
Dzięki temu, każdy uczeń skupiony jest na wytyczonych przez siebie zadaniach, uczy się w ten sposób radzenia sobie z sukcesami, ale i porażkami. Cierpliwość, szacunek, dążenie do celu, honor, ale i współpraca oraz pomoc innym to kluczowe czynniki. Nic nie jest mu narzucane, sam obiera własną ścieżkę rozwoju, zgodną z własnymi, indywidualnymi preferencjami. Szkoła podstawowa, która edukuje zgodnie z tym nurtem zatrudnia oczywiście kadrę pedagogiczną, ale ta nic nie narzuca a raczej wspiera dzieci, pomaga każdemu uczniowi.
Okazuje się, że dzieci już od narodzin są odkrywcami i należy pozwolić im poznawać świat w sposób, jaki sami wybiorą. To istotne, by wspomagać ich niezależność, odpowiedzialność za podejmowane decyzje, ale i komunikację z otoczeniem.
Rodzice, którzy chcieliby, by ich dzieci pobierały naukę zgodnie z metodą Montessori powinny rozejrzeć się za odpowiednią placówką szkolną. Taki kierunek obrała na pewno szkoła podstawowa, która funkcjonuje w miejscowości Józefosław, tuż za Warszawą.