Aby podnieść prestiż hoteli, pensjonatów czy obiektów turystycznych, ich właściciele wymyślają coraz to nowsze atrakcje.
W ostatnim czasie oferowanych jest spora liczba propozycji sportowych, dzięki którym pobyt w tergo rodzaju miejscach jest dużo bardziej przyjemny i komfortowy. O ile dobrze znamy już korty tenisowe, boiska do gry w siatkówkę czy wypożyczalnie rowerów i kijków do nordic walking to nadal nowością są pola do gry w minigolfa. To stosunkowo nowy sport, patrząc na warunki w Polsce. Golf staje się u nas dopiero doceniany i coraz bardziej popularny. O ile warunki terenowe nie pozwalają na stworzenie profesjonalnego pola wszędzie, to miejscem do minigolfa dysponuje praktycznie każdy właściciel nawet niewielkiej działki rekreacyjnej.
Krótka historia minigolfa
W Polsce jest to sport, który zdobywa popularność od niemalże 20 lat. Do jego największych zalet zalicza się fakt, iż jest to gra interaktywna, czyli taka, która angażuje zarówno motorykę ruchową, narząd wzroku jak i intelekt. Co więcej, jego zasady mogą być dowolnie modyfikowane – gra zajmuje około 60 minut natomiast funkcjonują także rozgrywki kilku lub kilkunastominutowe. Minigolf to gra rozrywkowa, zabawna jednak nie można wspomnieć o kwestii zdrowej rywalizacji czy współzawodnictwa. W tej samej grze, udział mogą brać zarówno dorośli jak i dzieci – nie ma wątpliwości, że minigolf jest dla wszystkich, to doskonała rozrywka dla całej rodziny, dzięki której czas spędza się wspólnie, generując niezapomniane przeżycia w gronie najbliższych.
Minigolf najbardziej popularny jest w Ameryce, gdzie naliczyć można setki tysięcy pól do tejże gry. Do Europy sport ten zawitał w latach 50-tych XX wieku. Początkowo grali z niego Szwedzi, Duńczycy i Niemcy, dopiero później trafił do Polski, Anglii czy Holandii.
Zasady gry w minigolfa
Niezbędne są klasyczne kije golfowe oraz piłeczki. Co ciekawe, w tej grze nie obowiązują żadne zasady dotyczące kijków – grać można nawet tymi, które są wykonane własnoręcznie. Piłki też mogą być różne, ale nie powinny być wykonane z drewna, szkła, kości słoniowej bądź metalu.
W minigolfie nie obowiązuje też etykieta dotycząca stroju. Gracz może mieć na sobie spodnie dresowe czy jeansy i dowolne obuwie.
Same zasady gry są proste. Pole do minigolfa zawiera co najmniej kilka stanowisk o różnym stopniu trudności. Gra polega na tym, by każdy z graczy „zaliczył” poszczególne stanowisko wbijając piłeczkę do dołka przy pomocy kija. Wygrywa ten, kto pokona całe pole najszybciej.
Zalety pola do minigolfa
Przede wszystkim, uprawianie tego rodzaju sportu nie wymaga konieczności organizacji terenu z zadaszeniem a sam projekt może być zainstalowany na każdym rodzaju podłoża. I to nie wszystko bowiem najlepsi producenci oferuję pola o różnym stopniu trudności, dzięki czemu z tejże atrakcji korzystać mogą zarówno dzieci, początkujący amatorzy tego rodzaju sportu jak i doświadczeni golfiści dla usprawniania swoich umiejętności. Warto też podkreślić, że pole do minigolfa może być stworzone na specjalne zamówienie klienta, według jego projektu bądź przez wyspecjalizowany zespół, który doradzi najlepsze rozwiązanie.
Artykuł napisany we współpracy z dystrybutorem pól do minigolfa – firmą ZadbanyDom24.