rezonans magnetyczny

Jak powstają hemoroidy?

Okazuje się, że hemoroidy może mieć nawet co drugi Polak natomiast nie u wszystkich są one prawidłowo zdiagnozowane. Bardzo często też nie dają żadnych objawów, przez co chory nie zdaje sobie sprawy z tego rodzaju schorzenia.

Rozpoznanie hemoroidów powinno przebiegać podczas wizyty w gabinecie proktologicznym. Najczęściej przebiega poprzez przeprowadzenie szczegółowego wywiadu z pacjentem oraz obserwacji zmian w okolicach odbytu.

Żylaki odbytu, czyli właśnie hemoroidy mogą pojawić się bez względu na wiek chorego. Ich powstawaniu sprzyjają natomiast pewne czynniki. To przede wszystkim siedzący tryb życia oraz brak aktywności ruchowej. Z drugiej zaś stron z ich powodu cierpią bardzo często osoby, które wykonują pewne rodzaje sportów. Mowa tutaj o kolarstwie czy jeździe konnej. Hemoroidy diagnozuje się też bardzo często u zawodowych kierowców czy osób, które wykonują pracę biurową, przy komputerze. Warto też podkreślić, że hemoroidy mogą pojawiać się w wyniku stosowania złej diety, na przykład tej ubogiej w błonnik. Dochodzi wtedy do zaparć, które mogą wywoływać żylaki. Schorzenie tego rodzaju jest też utrapieniem kobiet w ciąży i w tym przypadku winą obarcza się przede wszystkim zmiany hormonalne oraz płód, który uciska układ żylny.

Na szczęście leczenie hemoroidów jest możliwe a kuracji należy poddać się niezwłocznie po zauważeniu pierwszych dolegliwości. Terapia zależna jest od zaawansowania choroby i ustalić ją może jedynie lekarz, proktolog.

W początkowych fazach skuteczne okazują się być leki dostępne w aptece, nawet te bez recepty. To  maści i kremy do smarowania miejscowego o działaniu przeciwzapalnym. W bardziej zaawansowanych dolegliwościach koniecznym może być natomiast leczniczy ucisk, czyli tzw. gumkowanie. Na żylaka nakłada się gumową nakładkę, która odcina dopływ krwi – w rezultacie ten obumiera i samoistnie odpada. Coraz częściej wykorzystuje się również laseroterapię a tylko w nielicznych przypadkach koniecznym staje się zabieg chirurgiczny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *