orbitopatia

Jak leczyć wytrzeszcz oczu?

Wytrzeszcz oczu jest jedną z tych dolegliwości, którą nie tylko można łatwo zdiagnozować już na etapie obserwacji, ale też taką, która wpływa niekorzystnie na estetykę naszego wyglądu. Właśnie dlatego pacjenci, których dotknęła ta choroba chcą się jak najszybciej jej pozbyć.

O wytrzeszczu możemy mówić wtedy, gdy gałki oczne nadmiernie wysuwają się do przodu – takie zjawisko spowodowane jest najczęściej obrzękami mięśni w oczodołach czy wzrostem objętości tkanki tłuszczowej, jaka znajduje się w ich okolicach.

Do dolegliwości tego rodzaju dochodzi najczęściej w skutek innych schorzeń – najczęściej to zaburzenia hormonów tarczycy, czyli choroba Gravesa Basedowa, poprzez którą gruczoł tarczycy wydziela przeciwciała prowadzące do stanów zapalnych mięśni okołoruchowych.

Na szczęście orbitopatia tarczycowa, bo tak z medycznego punktu widzenia nazywa się to schorzenie jest wyleczalna. Jeśli zostanie odpowiednio zdiagnozowana we wczesnym stadium rozwoju to skuteczna okazuje się być farmakoterapia. W pierwszej kolejności należy niwelować zaburzenia tarczycowe, następnie leczyć sam wytrzeszcz. Przydadzą się w tym celu krople z antybiotykiem, które będą usuwać stany zapalne i minimalizować ryzyko podrażnień gałek ocznych – bardzo często dochodzi do ich nadmiernego wysuszenia bądź łzawienia. Jeśli wytrzeszcz jest już bardzo zaawansowany to jedyną metodą jego usunięcia jest operacja chirurgiczna.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *