koła zębate samolot

Bezpieczeństwo użytkowania procesów frezowania

Frezowanie odnosi się do procesu usuwania materiału z przedmiotu obrabianego za pomocą frezów obrotowych, takich jak frezy ślimakowe do kół zębatych. Proces frezowania pomaga w spłaszczaniu, zwężaniu, zakrzywianiu lub rzeźbieniu przedmiotu o nieregularnych wzorach pod różnymi kątami za pomocą obrotowego frezu, który ma różne rodzaje krawędzi ściernych.

Bezpiecznie używane frezy ślimakowe do kół zębatych – to ma znaczenie!

Typowa frezarka składa się z wrzeciona frezarki napędzanego silnikiem, które powoduje obrót frezu. Innym ważnym elementem frezarki jest stół roboczy, który można regulować, aby w razie potrzeby podawać obrabiany przedmiot do frezu. Niezależnie od tego, czy używasz frezarki ręcznej, czy frezarki sterowanej numerycznie komputerowo, czy też chodzi o frezy ślimakowe do wielowypustówpodczas pracy tego rodzaju należy przestrzegać pewnych środków ostrożności. W rzeczywistości wiele ankiet wielokrotnie wykazało, że nawet pracownicy, którzy mają do czynienia z frezarkami sterowanymi numerycznie, spotykają się z wypadkami z powodu czystej lekkomyślności.

Zasady bezpiecznego użytkowania frezarki

Poniżej podano kilka środków ostrożności, których należy przestrzegać niezależnie od rodzaju frezarki, z którą mamy do czynienia i czy chodzi o frezy ślimakowe VIS, czy inne narzędzia. Przede wszystkim nigdy nie obsługuj frezarki bez pomocy. Samodzielna obsługa frezarki to już samo w sobie spore oddalenie się od pożądanego bezpieczeństwa. Zawsze musisz mieć w miejscu pracy przynajmniej jedną osobę, która w razie potrzeby pospieszy się na pomoc medyczną.

Nie zapominaj też nigdy, jak ważna jest wstępna inspekcja maszyny. Przed przystąpieniem do frezowania frezarka powinna być dokładnie sprawdzona pod kątem obecności uszkodzonych części lub wadliwych elementów. Jeśli takie elementy zostaną znalezione, powinny zostać wymienione przez doświadczony personel. Co więcej, maszyna nie może być nigdy doglądana ani serwisowana, gdy jest podłączone zasilanie. Nigdy też nie ignoruj tego, jak ważne jest noszenie odpowiedniego sprzętu ochronnego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *