Atopowe zapalenie skóry (AZS) u dzieci to dokuczliwy problem, który może dotyczyć nawet niemowląt. Skóra małych dzieci jest narażona na wiele czynników drażniących i często ulega podrażnieniom. Swędząca skóra to dla każdego nieprzyjemna i bolesna dolegliwość, szczególnie dla maluszków.
Czym może być spowodowane atopowe zapalenie skóry?
Atopowe zapalenie skóry może być spowodowane współwystępowaniem czynników genetycznych, immunologicznych i środowiskowych. Nie jest znana jedna konkretna przyczyna występowania tych dolegliwości. W AZS uczucie swędzenia jest głównym objawem, który w znaczący sposób utrudnia pacjentom życie.
Jakie są objawy AZS u dzieci? Jak leczyć?
U dzieci z AZS rozwijają się czerwone, suche, swędzące zmiany na skórze, które powstają w wyniku stanu zapalnego. Swędzenie może być silne i stałe. Przy częstym drapaniu skóry mogą pojawić się pęcherze, sączące się rany, strupy lub inne powikłania.
U większości chorych na atopowe zapalenie skóry stwierdza alergie pokarmowe np. na białka mleka krowiego, białka jaja kurzego czy pszenicy, jednak to nie wszystkie alergeny na jakie może być czuły pacjent. Ważną rolę w diagnostyce mają testy na alergie oraz nietolerancje pokarmowe, są one niezbędne do określenia jakie produkty należy z diety wyeliminować. https://instytut-mikroekologii.pl/testy-na-alergie-pokarmowe-u-dzieci/ – tutaj znajdziesz więcej szczegółowych informacji w temacie testów na alergie pokarmowe.
Leczenie AZS polega na odpowiedniej pielęgnacji zmian skórnych (natłuszczanie) oraz na stosowaniu diety eliminacyjno-rotacyjnej na podstawie testów na alergie pokarmowe oraz celowanej probiotykoterapii. W przypadku AZS często pojawia się także alergia kontaktowa dlatego szczególnie istotne jest stosowanie hipoalergicznych środków do prania i pielęgnacji. Istotne w przypadku dzieci z AZS są również:
- Dbanie o odpowiednią temperaturę pomieszczeń.
- Przewiewne ubrania z naturalnych tkanin.
- Ekspozycja na słońce, które w umiarkowanej ilości pozytywnie wpływają na atopię.
Niezwykle ważna jest profilaktyka atopowego zapalenia skóry: pierwotna oraz wtórna. Profilaktyka pierwotna dotyczy sytuacji, kiedy nie wystąpiły jeszcze objawy AZS u dziecka, ale istnieje ryzyko rozwoju choroby ze względu na obciążony wywiad rodzinny. Działania zapobiegawcze można rozpocząć już w ciąży np. stosując dietę, probiotykoterapię oraz unikając palenia papierosów i przebywania w dymie tytoniowym. Profilaktyka wtórna ma na celu zapobieganie nawrotom oraz zaostrzeniom choroby. Oprócz pielęgnacji istotna jest odpowiednia dieta bez alergenów mogących doprowadzić do rozwinięcia stanu zapalnego, a także suplementacja probiotykami oraz wielonieniasyconymi kwasami tłuszczowymi Omega-3.