dieta eliminacyjna co jeść

SIBO a IMO – najważniejsze różnice

Rozpoznanie SIBO może być utrudnione, ponieważ objawy, jakie wykazuje, są bardzo zbliżone do tych, które są wywołane przez inne schorzenia i dolegliwości układu pokarmowego. SIBO najczęściej mylone jest z tzw. zespołem jelita drażliwego, nietolerancją laktozy czy zatruciem pokarmowym.

Zarówno SIBO, jak i IMO to zespoły, które wiążą się z objawami klinicznymi układu pokarmowego. Chociaż objawy ich występowania bardzo często są do siebie zbliżone, to jednak można mówić o dużych różnicach pomiędzy tymi chorobami. Ta podstawowa wiąże się z przyczynami, przez które pacjent odczuwa dysfunkcje, które niejednokrotnie nie pozwalają prowadzić codziennej aktywności w pełnym komforcie. Dowiedz się więcej już teraz, a w przypadku występowania SIBO lub IMO zacznij wdrażać właściwe leczenie.

Co to jest SIBO?

SIBO to zespół rozrostu bakterii w jelicie cienkim. Do takiej sytuacji dochodzi, kiedy w jelicie cienkim bytują bakterie typowe dla występowania w jelicie grubym. Ich nadmiar przyczynia się do pojawiania się negatywnych objawów, takich jak:

  • bóle brzucha,
  • wzdęcia,
  • gazy,
  • uczucie pełności w jamie brzusznej,
  • zgaga,
  • mdłości,
  • biegunka lub zaparcia,
  • złe samopoczucie.

Rozpoznanie SIBO może być proste, ponieważ wystarczy wykonać wodorowo-metanowy test oddechowy, przy czym zlecenie takiego badania następuje stosunkowo rzadko. Wszystko dlatego, że objawy SIBO są mylące, bardzo często niezwykle podobne do tzw. zespołu jelita drażliwego czy nietolerancji na laktozę. Specjaliści równie często wskazują, że przyczyną dolegliwości jest alergia pokarmowa.

Kiedy jednak SIBO zostanie prawidłowo zdiagnozowane, powrót do pełnego zdrowia nie jest trudny, chociaż może wiązać się z pewnymi wyrzeczeniami. Zalecana jest antybiotykoterapia oraz dopasowana dieta eliminacyjna. Co jeść, aby zwalczyć nadmiar bakterii w jelicie cienkim? Najlepiej zrezygnować z produktów wysoce przetworzonych, kiszonek, surowych owoców i warzyw czy warzyw strączkowych.

Czym jest IMO?

IMO to zespół rozrostu metanogenów w jelicie cienkim. O ile w przypadku SIBO za objawy kliniczne odpowiadają bakterie, o tyle przy IMO dolegliwości wywoływane są przez nadmiar archeonów.

Warto jednak podkreślić, że objawy IMO są niezwykle zbliżone do tych, które pojawiają się przy SIBO, dlatego tak ważny jest odpowiedni dobór konkretnych badań diagnostycznych. Aby rozpoznać IMO, należy wykonać oddechowy test wodorowo-metanowy, ten sam, który realizuje się w przypadku podejrzenia SIBO, natomiast jego wyniki pozwalają rozróżnić daną jednostkę kliniczną.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *