Wooden gavel barrister, justice concept, paragraph

Separacja a dziedziczenie

Chociaż separacja nie powoduje ustania związku małżeńskiego, to polskie prawo jest niezwykle restrykcyjne, jeśli chodzi o dziedziczenie po zmarłej żonie czy mężu, kiedy zgon nastąpił w okresie orzeczonej przez sąd separacji. Poznaj szczegóły.

Alimenty i inne świadczenia w trakcie separacji

Rzeczywiście, chociaż w czasie trwania separacji, można wnioskować o alimenty i to nie tylko na dziecko, ale również na poszkodowaną w wyniku zaistniałej sytuacji stronę, to jednak patrząc na sprawy majątkowe, już po śmierci jednego małżonka kwestie finansowe wyglądają zupełnie inaczej.

Trzeba przyznać, że regulacje w tym zakresie są naprawdę zawiłe, dlatego niejeden adwokat częstochowa świadczy w tym zakresie profesjonalne usługi doradcze. Ciekawym przykładem może być na przykład dziedziczenie świadczenia rentowego po żonie lub mężu, z którym strona pozostawała w orzeczonej separacji. Renta może zostać przejęta, ale tylko wtedy, gdy zmarły płacił zasądzone alimenty na wnioskodawcę.

Dziedziczenie majątku w czasie separacji

Kancelaria Kowalski, która ma szerokie doświadczenie w zakresie prowadzenia spraw o podział majątku czy spraw spadkowych, potwierdza, że w przypadku separacji nie może być mowy o dziedziczeniu majątku na zasadach takich samych, jak w przypadku trwania małżeństwa i pożycia małżeńskiego. Okazuje się, że w tych kwestiach separacja działa dokładnie tak, jak rozwód, spadek więc się nie należy. Wyjątkiem pozostają oczywiście spisane notarialnie akty darowizny, które zawsze mają swoje zastosowanie, zgodnie z przepisami polskiego prawa spadkowego.

Co istotne, w czasie trwania separacji po zmarłym mężu czy żonie, drugiej stronie nie przysługuje również prawo do zachowku. Oczywiście, pamiętajmy, że separacja jest odwracalna i o jej odwrócenie można się starać również po śmierci jednego z małżonków.

 

Artykuł powstał na podstawie wiadomości merytorycznych udostępnionych przez kancelariakowalski.pl.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *