Zbieranie deszczówki to dzisiaj chwilowy trend, czy jednak konieczność, jeśli uwzględnimy chociażby aspekty ekologiczne? Wiadomo na pewno, że na całym świecie brakuje wody pitnej i należy ograniczać jej zużycie. Zbiorniki bezodpływowe ( Białystok ) nie gromadzą oczywiście wody, która nadaje się do spożywania nawet po przegotowaniu, natomiast z powodzeniem udaje się ją wykorzystywać w innych celach, oszczędzając jednocześnie wodę pitną.
Deszczówka w ogrodzie
Eksperci potwierdzają, że zbiornik na wodę deszczową powinien znaleźć się w każdym gospodarstwie domowym, w którego skład wchodzi dom wolnostojący wraz z posesją i terenem działkowym. Wiadomo przecież, że mieszkańcy blokowisk mają ograniczone możliwości zbierania deszczu oraz brak opcji na jej wykorzystanie.
Deszczówka świetnie sprawdza się w ogrodzie, a na przydomową roślinność działa jak naturalny nawóz. Woda deszczowa nadaje się świetnie nie tylko do podlewania kwiatów, krzewów czy warzywniaka. Można stosować ją do mycia rozmaitych sprzętów ogrodowych, samochodu czy tarasu do biesiadowania. To czynności obowiązkowe, które należy regularnie wykonywać, a brak deszczówki sprawia, że koniecznym staje się użycie w tym celu wody przydatnej do spożycia.
Zbiornik na deszcz z dofinansowaniem
Jeśli nie posiadasz jeszcze zbiornika na deszczówkę, a jesteś właścicielem domu wolnostojącego wraz z posesją, weź udział ekologicznej akcji, jaką jest program Moja Woda. Dzięki temu możesz otrzymać nawet 80% środków na zakup odpowiedniego zbiornika, inwestycja nie może być jednak droższa aniżeli 5 tysięcy złotych. Tyle w zupełności wystarczyć, by zacząć gromadzić deszcz i oszczędzać wodę pitną.